Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

YAZ TATİLİNİ NASIL GEÇİRELİM?

Bir çok ebeveyn özellikle anneler çocuklarının yaz tatilini nasıl verimli geçireceğini, nasıl bir plan içerisinde geçirmesi gerektiğini düşünüyor. Uzun eğitim öğretim yılının ardından her ebeveyn çocuklarının yaz tatilini dinlenerek geçirmeyi, okul stresini atmayı, çoğunlukla eğlenmeyi düşünürken bir yandan da; yaz tatili ödevlerini yaparak, bütün bir sene öğrendiklerini unutmadan yeni eğitim öğretim yılına başlamasını hedefler.
Öncelikle çocuğunuzun tatile kendi planını oluşturarak başlamasına izin verin. Tatile girerken onunla konuşun; Çocuğunuzun uzun bir okul dönemini, başarılarını, verdiği emeklerini, kimi zaman takıldığı derslerle nasıl mücadele ettiğini, aslında nasıl dopdolu bir sene geçirdiğinden bahsedin. Mutlaka çocuğunuzun gösterdiği sabır, çaba ve verimliliğini takdir edin. Tatili nasıl geçirmek istediği, neler yapmak istediği hakkında çocuğunuzu dinleyin. Çocuğunuzun tüm yaz planına müdahale etmek yerine; seçenekler sunarak kendi planını oluşturma hakkını tanıyın. Karar vererek seçim yapmak çocuğunuzun zaman yönetimini ve kendi planlamasını oluşturmada verimlilik sağlayacaktır.
Yaz tatili Özellikle çalışan ebeveynler için çocukları ile birlikte daha fazla zaman geçirmek mümkün. Çünkü akşamları çocuğunuzun da ödev ve sorumlulukları olduğu için bir araya gelinen vakitler çok az olabilir. Yaz dönemi çocuğunuzla birlikte yapmak istediğiniz aktivitelere birlikte karar verip uygulamak için büyük bir fırsat. Örneğin; Çocuklarınızla atık malzemelerden etkinlikler yapabilirsiniz üstelik birlikte emek harcayarak oluşturduğunuz objeler çocuğunuzun hayal dünyasını ve yaratıcılığını geliştirecektir. Etkinlik örneklerine internetten kolayca ulaşabilirsiniz çocuğunuzla birlikte etkinlikleri seçip uygulayabilirsiniz. Birlikte müzeleri, antik kentleri gezebilir tiyatro, sinema gibi sanatsal-kültürel aktiviteler yapabilirsiniz.
Çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimi her ebeveyn için önemlidir. Bunun için çocuğunuzu aktivite yapmak konusunda yüreklendirin ve destekleyin. Spor(futbol, basketbol, tenis, dövüş sporları, jimnastik park oyunları vs.),sanatsal aktiviteler çocuğunuzun dikkat ve koordinasyon becerisine katkı sağlayacaktır. Ayrıca çocuğunuzun yine dikkat ve koordinasyonunu geliştirebilecek, muhakeme yetisine destek sağlayacak kutu oyunları hediye edin. Kutu oyunları sayesinde çocuğunuz akranları ile verimli zaman geçirirken sağlıklı iletişim kurmuş olacaktır.
Kitap okuma konusunda ısrarcı olmak yerine çocuğunuza rol-model olmanız işinizi daha çok kolaylaştıracaktır. Çocuğunuz evde belli saatlerin kitap okuma saati olduğunu, sizin kitap okurken zevk aldığını görürse kitap okumayı merak edip okumaya istekli olacaktır. Ayrıca birlikte aynı saatlerde aynı etkinlikleri yapıyor olmanız paylaşımlarınızı arttıracak, çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetlendirecektir
Çocuklara sınır koyulmaması çocuklarda agresyon yaratır. Çocuğunuzun kendi seçimlerini yaparak, plan oluşturmasına yardımcı olurken net olun. aktiviteleri dışında yaz ödevleri, unutmaması gereken konuları tekrar etme, ders çalışma, uyku saatleri net olsun. Düzenli bir zamanlama ve planlama çocuğunuzun okula daha erken adapte olmasına yardımcı olacaktır, çocuğunuz okula başlarken sorun yaşamayacaktır.
İyi Tatiller.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama