Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu)

Travmatik bir deneyim yaşadıysanız, sıkıntı, korku, çaresizlik, suçluluk, utanç veya öfke gibi birçok duygu hissetmeniz normaldir. Günler veya haftalar sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz, ancak bazen bu duygular kalıcı olabilir. Belirtiler bir aydan uzun sürerse TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) yaşayabilirsiniz.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), travmatik bir olayın deneyimini veya tanıklığını takiben ortaya çıkabilecek anksiyete bozukluğudur. Travmatik bir olay; askeri savaş, doğal afetler, terör olayları, ciddi kazalar veya fiziksel veya yetişkinlikte veya çocuklukta cinsel taciz vs.” TSSB gerçek bir sorundur ve her yaşta olabilir.

TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) Hangi Durumlarda Ortaya Çıkabilir?

  • Mağdur olan herkes; yaşamını tehdit eden bir duruma tanık olan veya maruz kalan.
  • Aile içi şiddet, tecavüz, cinsel, fiziksel ve / veya sözlü taciz veya fiziksel saldırılar gibi şiddet eylemlerine maruz kalanlar.
  • Bir araba kazası, doğal felaket veya terörist saldırısı gibi beklenmedik tehlikeli bir olay yaşayanlar.
  • Savaşa maruz kalmış gaziler veya siviller.
  • Bir arkadaşınızın veya akrabanızın beklenmedik ve ani ölümünü öğrenen insanlar.

TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) belirtileri nelerdir?

  • Birçok kişi için travma sonrası semptomlar neredeyse hemen başlar. Başkaları için, semptomlar yıllar sonra bile görülmez ancak büyük bir problem halinde ortaya çıkabilir. TSSB semptomları şunları içerebilir:
  • Travmayı tekrar tekrar düşünmek. Travmaya ilişkin düşüncelerin, onları istemediğiniz zamanlarda aklınıza geldiğini görebilirsiniz. Ayrıca travmaya ilişkin kabuslar, rüyalar görebilirsiniz veya olayı size hatırlatan bir şey olduğunda sinirlenebilirsiniz.
  • Uyku düzeninizde ciddi bozulmalar yaşayabilirsiniz.. Kolaylıkla öfkelenmiş, sinirli veya endişeli olabilir ve güvende kalma endişesi yaşayabilirsiniz.
  • Konstipasyon (kabızlık), ishal, hızlı nefes alma, kas gerginliği veya hızlı kalp atış hızı gibi konsantre veya uyku veya fiziksel problemler yaşamanız olasıdır.
  • Travmayı anımsatmaktan kaçınmak. Travmatik anı hakkında konuşmak ya da olayı size hatırlatan insanları veya yerleri görmek istemeyebilirsiniz. Duygusal olarak uyuşuk hissedebilir, arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirmekten kaçınma ve faaliyetlere karşı ilginin düşmesi durumları görülebilir.

TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) diğer belirtileri:

Panik atak: yoğun nefes darlığı, baş dönmesi, terleme, mide bulantısı ve kalp atışı gibi korku hissi.

Fiziksel belirtiler: göğüste, kas kramplarında veya bel ağrısında kronik ağrı, baş ağrısı, mide ağrısı, diyare, sıkışma veya yanma.

Güvensizlik duygusu: başkalarına karşı güveni kaybetmek ve dünyayı tehlikeli bir yer olarak algılama.

Günlük yaşamdaki sorunlar: işinizde, okulda veya sosyal ortamlarda sorunlar yaşama.

Madde bağımlılığı: duygusal acıyla başetmek için uyuşturucu veya alkol kullanma.

İlişki sorunları: samimiyetle ilgili sorunlar yaşama veya aile ve arkadaşlarınızdan kopuk hissetme.

Depresyon: kalıcı üzgün, endişeli veya boşluk içeren bir ruh hali; Bir zamanlar zevk alınan faaliyetlere olan ilginin kaybı; suçluluk duygusu ve utanç; ya da geleceğe dair ümitsizlik. Diğer depresif belirtiler de gelişebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama