Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Neredeyse her etkileşim ya da işlemin internet aracılığı ile kolaylaştırıldığı bir çağda yaşıyoruz. İnternet, ilkokul veya lise sınıf arkadaşlarımızı yıllar sonra bulmaya, uçak biletleri satın almamıza, alışveriş yapmamıza, faturalarımızı ödememize ve dünya olaylarına çok hızlı bir şekilde ulaşmamıza olanak sağlıyor. İnternet, bilgisayar veya internet bağımlılığı olan bireyler, görünüşte üstesinden gelinemez bir durumda gibi görünebilir. Bu bağımlılıkla karşı karşıya kalan genç erişkin bir oğlunuz veya kızınız varsa, bugün profesyonel yardım almak bireyin geleceği için büyük fark yaratabilir.
Teknoloji bağımlılığı pek çok adla (yani bilgisayar bağımlılığı, internet bağımlılığı veya çevrimiçi bağımlılık) karşımıza çıkıyor ancak anlamı nispeten açıktır: oyun oynama, pornografi, çevrimiçi alışveriş, web’de gezinme, sohbet etme gibi sağlıksız bir takıntı ile işaretlenen bir dürtü kontrol bozukluğu; odalar, sosyal ağlar, çevrimiçi kumar, hisse senedi ticareti veya başka herhangi bir web tabanlı etkinlik. Ebeveyn olarak, sağlıksız ve sağlıklı internet kullanımı arasında çizginin sınırlarını merak edebilirsiniz. Genç erişkin çocuğunuzun internet veya bilgisayar kullanımı o kadar fazladır ki, ilişkileri, iş, okul veya diğer önemli yaşam durumlarını ihmal etmelerine neden oluyorsa, o zaman teknolojol bağımlısı olabilirler. Diğer aşırı internet / bilgisayar bağımlılığı bulguları, sırt ağrısı, baş ağrısı, kuru gözler gibi semptomları içerir.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ SONUÇLARI
Genç erişkin çocuğunuz teknoloji bağımlılığı ile ilgili bir problem yaşıyorsa, yaşlarına göre normal kabul edilecek etkinliklere katılmak istemediğini fark etmiş olabilirsiniz. Belki de internet sohbet ağlarında veya çevrimiçi forumlarda olması gerekenin ötesinde dostlukları ve ilişkileri olabilir veya tüm bireylerle olan irtibatlarını koparmışlardır. Çocuğunuz, genç erişkinler için yetişkinliğe geçişte bir gerileme yaşıyor olabilir. Bu durum, bir kişi, taşınma, iş bulma, kariyer yolunu çizme veya romantik ilişkiler oluşturma gibi tipik yetişkin sorumluluklarını üstlenmediklerinde ortaya çıkar. Çocuğunuzun bilgisayar/internet bağımlılığı, bir URL’nin dışındaki dünyada tam olarak etkileşime girmesini ve gelişmesini engelleyen bir fantazi dünyası olarak işlev görüyor.

Bilgisayar ve internet bağımlılığı oldukça yeni kavramlar olmasına rağmen, bu koşullar gençler ve genç erişkinler için en yaygın olanıdır. Dahası, çalışmalar, çocuğunuzun bağımlılığının, genç yetişkinlerin karşılaştığı depresyon, endişe, zorbalık veya diğer streslerle baş etmenin bir yolu olarak ortaya çıkmış olabileceğini göstermiştir. Tedavi seçenekleri, çocuğunuzun kendine has koşullarına ve bağımlılığın ciddiyetine bağlı olarak değişir. Çoğu yaklaşım, çok az internet erişimi / bilgisayar erişimi olan denetlenmiş ortamlardan oluşur; Zorlayıcı internet kullanımını en aza indirgemek ve strese karşı daha sağlıklı baş etme yöntemleri geliştirmek için stratejiler öğrenmek için bilişsel davranışçı terapi, davranış değiştirme programları ve sanat terapisi gibi çeşitli alternatif tedavi yaklaşımları için bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.Yardım alacağınız uzman psikologlar kişiliği, güçlü yönleri ve öğrenme stilini tamamlayan bireyselleştirilmiş bir tedavi planı sunmaya odaklanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama