Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Sağlıklı Kilo Verme

SAĞLIKLI KİLO NASIL VERİLİR ?

Sağlıklı bir yaşamı sürdürebilmek için alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır. Fiziksel aktivitesi minimumda olup, kilo artışı görülmektedir. Kilo artışı ve obezite günümüzde tüm ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kilo artışı önüne geçilmediği takdirde yerini obeziteye bırakmaktadır. Obezite ise bedenin toplam yağ kütlesinin, toplam yağsız kütleye oranının, çok fazla artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkması durumudur.
Peki sağlıklı kilo vermek ne demek?
Kilo verme döneminde öncelikli amacımız, beden kitle indeksi aralıklarınızın yani boyunuz ve kilonuz arasındaki sınırın, normal kilolu grup içerisinde olmasıdır. Kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, kolesterol ve diyabet oluşumunu tetikleyen en önemli etken vücut yağ oranınızdır. En önemli hedeflerden bir diğeri de sağlıklı zayıflamanın sonucunda, total vücut yağ oranımızın ideal aralıklarda olmasını sağlamaktır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin her zaman dengede olması gerekmektedir.
Sağlıklı kilo vermek yetişkin bir birey için aylık ortalama 4-5 kilo civarında olup, çocuklar için ise 2-3 kilo aralığında olmasıdır. Tabiî ki bu durum diyete başlangıç kilosuna, yağ oranına, cinsiyete ve yaşa göre değişiklik göstermektedir. En önemli nokta ise verdiğiniz kilonun en az %70’inin yağdan gitmesini sağlamaktır. Ketojenik ve şok diyetler ile kısa sürede verilen yüksek kiloların sonucunda vücuttan sadece su ve kas atılmaktadır. Böylece tartıda kişi kendini kilo vermiş olarak görür, ancak yağ oranına bakıldığında hiçbir kayıp görülmez. Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız kilonuzun ne kadarının yağdan gittiğinin mutlaka bilincine varın.
Hayatınızda ufak ama sürdürülebilir kararlar alarak sağlıklı beslenme ve sağlıklı kilo vermeye başlayabilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız yenilikler sizi sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olabilir. Bu konuda mutlaka profesyonel diyetisyen desteği alarak yolunuza devam etmeniz gerekmektedir. Diyetisyeniniz hatalı beslenme alışkanlıklarınızı düzeltip, sizi hatalı beslenmeden uzaklaştıracaktır.
Aç kalarak asla kilo veremeyeceğinizin bilincine varmalısınız. Kalori hesabı yapmak ise bir süre sonra sıkılmanızı sağlayacak ve vazgeçmenizi sağlayacaktır. Tabiî ki bu süreçte kullandığınız ilaçlar, genetik yatkınlık, fiziksel aktivite seviyeniz, insülin direnci, depresyon hali, hormon dengesizliği, gece yeme eğilimi, bunların hepsi diyet döneminde kişiye özel şekilde bilinmesi gereken davranışlardandır.
Hayatınızda dikkat edeceğiniz bazı noktalar kilo almanızı engelleyip, sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bunlar;
1.Şekeri mümkün olduğunca hayatınızdan çıkartın.
2.Beyaz ekmek, makarna, pirinç gibi nişasta içeren besinlerden mutlaka uzak durun.
3. Ceviz, fındık, badem gibi sağlıklı yağları mutlaka beslenmenize ekleyin.
4. Yediklerinizi, içtiklerinizi mutlaka yazın, böylece ne yediğinizin farkına varın.
5.Tabaklarınızı ve porsiyonlarınızı mümkün olduğunca küçültün.
6.Sağlıklı ve kaliteli uyku uyuyun. Uykusuzluk ta iştahta açıklığa neden olmaktadır.
7.D vitamini ve demir depolarınızı mutlaka doldurun aksi halde kilo veremezsiniz.
8.Hareketsiz yaşamdan uzak durun, fiziksel aktiviteyi arttırın.
9.Sıvı alımınızı asla düşürmeyin, bitki çayı, ayran, kefir gibi sağlıklı içecekler tercih edin.
10.Mutlaka yüksek tuz tüketiminizi sınırlandırın, unutmayın 1 gram tuz vücutta 250 ml suyu tutar.
11.Güne büyük bir bardak su içerek başlayın.
12.Tam yağlı süt ürünlerinin yerine yağsız ve yarım yağlı süt ürünlerini tercih edin.
13.Yemeklerinize eklediğiniz yağ miktarını kesinlikle düşürün.

Sunduğumuz öneriler sağlıkla kilo verip ideal kilonuza ulaşmanıza yol gösterecektir ve amacınıza ulaşmaya yardımcı olacaktır. Sağlıklı, formda ve zinde olacağınız günlere.. Unutmayın formunuz sizin elinizde..

Diyetisyen Mesude EVİRGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama