Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

OTİZM

Otizm spektrum bozukluğu nedir?

Otizm ya da otizm spektrumu bozukluğu, sosyal beceriler, tekrarlayan davranışlar, konuşma ve sözsüz iletişim ile karşılaşılan güçlüklerle, aynı zamanda eşsiz güç ve farklılıklar ile karakterize edilen çeşitli koşulları belirtir. Artık, bir otistik değil, genetik ve çevresel etkilerin farklı kombinasyonlarından kaynaklanan birçok tür olduğunu biliyoruz.

“Spektrum” terimi, otistik bireylerin sahip oldukları zorlukların ve güçlüklerin geniş varyasyonunu yansıtır.

Otizmin en belirgin işaretleri 2 ila 3 yaş arasında görülme eğilimi gösterir. Bazı durumlarda, erken 18 ay olarak teşhis edilebilir. Otizm ile ilişkili bazı gelişimsel gecikmeler daha erken saptanabilir ve ele alınabilir. Otizm Speaks, ailelere, erken müdahale sonuçları iyileştirebileceği için, anne-babalara gecikmeksizin değerlendirme arayışı yönünde endişeler önermektedir.

Otistik hakkında bazı bilgiler

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD’de 68 çocuğun otizm prevalansını 1 olarak hesaplıyor. Buna 42 erkek 1’i, 189 kız 1’i içerir.
Bazı tıbbi ve zihinsel sağlık sorunları sıklıkla otizme eşlik eder. Bunlar gastrointestinal (GI) bozukluklar, nöbetler, uyku bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), kaygı ve fobileri içerir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama