Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Mükemmelliyetçilik Depresyona Sürüklüyor

Mükemmelliyetçilik Nedir?

Kişinin kendisi için aşırı yüksek beklentiler koyması ve bu beklentilere ulaşma konusunda oldukça endişe duyması, dolayısıyla bunlarla ilgili kendine aşırı eleştirel yaklaşması durumunu ifade eder. Kusursuzluğu arama olarakta tanımlanabilir. Mükemmeli arama içinde olan kişiler genellikle başarısızlığa odaklanır. Başarılarını görmezden gelme eğiliminde olur.
Mükemmeliyetçiliğin farklı boyutları vardır. Örneğin biraz önceki tanımı ile “kendi ile ilgili yüksek beklentiler” mesajı verilerek, kişinin kendine odaklı mükemmeliyetçiliğinden bahsedilir. Ancak “başkalarının bireyden yüksek beklentiler içinde olması” da mükemmeliyetçiliğin bir başka boyutunu, diğer bir ifadeyle başkaları odaklı veya sosyal içerikli mükemmeliyetçiliğin de var olduğunu gösteriyor. Bazılarımız her iki ikisini de yüksek derecede gösterirken, bazılarımız sadece birini yaşayabiliyor.
Ancak boyutu ne olursa olsun, bilimsel araştırmaların vardığı ortak bir sonuç var: Mükemmeliyetçilik uyumsuz bir davranıştır!

Mükemmeliyetçiler, kendilerine verdiği zarar kadar çevresine ve ilişkilerine de aynı zararı verebiliyor. Bu ilişki tarafları depresyona kadar sürükleyebiliyor. Mükemmeliyetçi kişiliklerde ilişkinin aşırı eleştiri ve çatışma kısırdöngüsüne girebiliyor, bir süre sonra ise çiftler arasında uzaklaşma, paylaşımların azalması ve ilişkiden tatmin olamama durumlarını yaşanabiliyor. Bu durumda ortaya çıkan stres de kişileri depresyona sürürkleyebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama