Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Kişilik Bozuklukları

Kişilik bozukluğu nedir?
‘Kişilik’ kelimesi, her birimizi biz olduğumuz bireyleri birey yapan düşünce, duygu ve davranış modelini ifade eder. Bunlar, kendimiz ve başkaları için düşündüğümüz, hissettiğimiz ve davranmakta olduğumuz yolu etkiler.
Hep düşünmüyoruz, hissetmiyor ve aynı şekilde davranıyoruz – içinde bulunduğumuz duruma, aramızdaki insanlara ve başka birçok şey bağlı. Ancak çoğunlukla oldukça öngörülebilir şekilde davranmaya meyilliyiz.
Kişilik bozuklukları, tutum, inanç ve davranışlarınızdan ötürü uzun süredir yaşamınızda sorunlar yaşamanıza neden olan zihinsel sağlık sorunu türüdür. Kişilik bozukluğu deneyiminiz size özgüdür. Bununla birlikte, kendiniz ve başkaları hakkında nasıl düşündüğünüz konusunda genellikle sıkıntı yaşayabilirsiniz. İstenmeyen bu kalıpları değiştirmek zor olabilir.

Bir kişilik bozukluğunun belirtileri nelerdir?
Bunların üçü de uygulanırsa kişilik bozukluğu tanısı konabilir:
Düşünme, hissetme ve davranış biçimi, size veya başkalarına günlük hayatta önemli sorunlar verir. Örneğin, başkalarına güvenmeyi beceremiyorsunuz ya da kendinizi ya da başkalarına mutsuzluk getiren terk edilmiş gibi hissedebilirsiniz.
Düşünme, hissetme ve davranış biçiminiz hayatınızın farklı yönleri boyunca önemli sorunlara neden olur. Örneğin, arkadaşlıklar kurmaya, tutmaya, duygularınızı ve davranışlarınızı denetlemeye ya da iş yerindeki insanlara katılmaya mağlup olabilir.
Bu sorunlar uzun süre devam ediyor. Bu zor kalıplar çocukken veya gençken başlamış olabilir ve bir yetişkin olarak hayatınıza devam edebilir.

Bu, benim kim olduğumla ilgili bir sorun olduğunu mu gösteriyor?
Hayır. Hepimiz, kişiliğimizin kendimize ve başkalarına zahmetli olan kısımları var.
Bir kişilik bozukluğunuz varsa, başkasından kökten farklı olduğunuz anlamına gelmez, ancak bazen ekstra yardıma ihtiyacınız olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama