Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

Kıskançlık, insanlık tarihi kadar eskidir ve insanın en doğal duygularından biridir. Kıskançlık, sevilen birinin başkasıyla paylaşılmasına katlanamamak olarak tanımlanırsa da sevginin var olduğu her yerde vardır. Sevgi, öfke gibi doğal bir duygu olan kıskançlık, çocukluk döneminde kardeşler arasında yoğun olarak yaşanır.

Kıskançlık yaşamın her döneminde görülebilmekte fakat çocuklukta daha yoğun yaşanabilmektedir. Bu duygu ile karşılaşma yaklaşık 2 yaş civarıdır. Burada söz konusu yaşanılan kıskançlık duygusunun ne boyutta olduğudur. Özellikle küçük çocuklarda yeni doğan kardeşi kıskanma kimi zaman yaşamı etkileyecek ve davranış bozukluğuna neden olacak düzeyde yoğun yaşanabilen bir duygu olabilmekte ve destek gerektiren bir hal alabilmektedir.
Kardeş kıskançlığı okul öncesi dönemde sıkça rastlanılan bir durumdur. Yeni bir kardeş, bir çocuk için kabullenmesi gerçekten zor bir durumdur. Çocuğun yeni kardeşi kabullenebilmesini çocuğun yaşı, ailenin çocuk üzerinde tutumu ve çocuğun kişilik özelliklerin gibi çok faktör etkilemektedir.

Kıskançlığın Nedenleri?

Kıskançlığın temelinde, o ana kadar tüm ilgi ,alaka ve dikkatin kendi üzerinde olan bir çocuğun ve bu ilgi, alaka ve dikkatin yeni doğan kardeşine yöneltilmesiyle başlamaktadır.
-Cinsiyete göre farklılıklarda göstermektedir. Eğer çocuk kız ve doğan çocuk erkek ise, anne- babanın kendi cinsiyetinden hoşnut olmadığını düşüenbilmektrdirler. Eğer ki ailenin cinsiyete hassaslığı varsa ve bunu çocuğa yansıtıyorlarsa, cinsiyete göre kıskançlık yaşanabilmesi mümkündür.

Belirtileri Nelerdir?

Çocuk ilgi, alakanın ve dikkatin artık kendi üzerinde olmadığını farkeder. Sevilmediğini düşünerek anneden uzaklaşır. İçine kapanıp, yemek yememeye başlar.

Birşeylerden korktuğunu, saldırganlık, hırçınlık , eşyalara vurma yahut kardeşi doğmadan önce sergilediği davranışlarının tersini yapmaya başlar. Normal ses tonuyla konuşan bir çocuğun artık bağırarak konuşması, şarkı söylemesi gibi.
Altını ıslatma, parmak emme, emzik isteği, okula gitmek istememe, baş ağrısı, mide bulanması gibi bazı psikosomatik belirtiler sıkça görülmektedir.
Anne ve babaların hatalı tutum ve davranışları, kardeşler arasında yaşanan kıskançlığı tetikleyici etken olabilir. Bunun için ilk adım, anne ve babanın bu duyguyu tanımaları ve kendileri de doğru tepkiler vermeleri gerekmektedir.Kardeş kıskançlığı, okul öncesi dönemde sağlıklı bir şekilde aşılmadığı takdirde davranış bozukluğu halini alıp olumsuz bir duygu olarak çocuğun diğer dönemlerinde de görülmektedir.

KAYNAKLAR
Yörükoğlu A. Değişen Toplumda Aile ve Çocuk, 6. Basım, Özgür Yayınları, İstanbul 2000 , s: 35-115.
Mızrakçı Ş. Annelerin Çocuk Yetiştirme Tutumlarına Etki Eden Faktörler: Demografik Özellikleri, Kendi Yetiştiriliş Tarzları, Çocuk Gelişimine İlişkin Bilgi Düzeyleri ve Çocuğun Mizacına İlişkin Algıları, Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji Anabilim Dalı, Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi. İzmir. 1994.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama