Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

FOBİLER

Herkes bazen endişeli veya tedirgin hissedebilir. Yeni bir işte ilk gününüz, uzun bir yolculuğa çıkmanız, diş hekiminize gitmeniz … vücudunuz terliyor, titrek hissediyorsunuz, kalbiniz hızla atıyor.  Endişenin az miktarda olması kontrolün elinizde olmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, kaygılarınızın şiddeti artmışsa, çalışmalarınıza müdahale eder, sizi belirli durumlardan kaçınmaya yönlendirebilir veya hayattan zevk almanıza engel olabilir

Anksiyete bozukluğunun sadece irade ile üstesinden gelemezsiniz, belirtiler göz ardı edilemez duruma gelmiş olabilir. Bu rahatsızlıklar, çoğu zaman sizi endişelendirebilir ve bazı günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmenizde sizi rahatsız ederek kaçınmanıza sebep olur.

Bu durumlar çok korkutucu ve sizi etkisiz hale getirmesine rağmen, aynı zamanda tedavi de edilebilir. Belirtileri iyi tanımak ve tedavi planı oluşturmak önemlidir.

Fobileri içeren üç ana grup var:

  • Belirli nesneler üzerinde en yaygın olan (basit) fobiler
  • Sosyal veya kamusal durumlarda aşırı endişe yaratan sosyal fobi
  • Agorafobi; kolay kaçış olmadığı kamuya açık yerlerde yalnız kalma korkusu.

Özgül Veya Basit Fobiler; aslında göreceli olarak güvenli olan belirli bir nesneye veya duruma karşı şiddetli bir korku üretir. Belirli fobilerden muzdarip insanlar korkularının irrasyonel olduğunun farkındadırlar ancak nesne veya durumla yüzleşme düşüncesi panik atak ya da ciddi endişe yaratmaktadır.

Özel fobiler; köpeklerin, böceklerin ya da yılanların korkusunu içerebilir. Araba sürmek, yükseklikler, tüneller veya köprüler gibi. Kişiler,bu fobilerin nereden geldiğini bilmiyorlar.  Özel fobiler genellikle ergenlik ya da yetişkinlikte başlar. Aniden başlarlar ve çocukluk fobilerine göre daha ısrarcı olma eğilimindedirler. Çocuklar, belirli korkulara (örneğin hayvan korkusu) sahip olduklarında, bu korkular genellikle erişkinliğe doğru ilerlerken zamanla kaybolur. Kimse fobilerin neden bazı insanlarda devam ederken bazılarında ortadan kalktığını bilmiyor.

Sosyal Fobi, başkalarının önünde küçük düşürülme ya da utanma korkusu üretebilir. Bu problem aynı zamanda aşağılık ve düşük benlik saygısı ile de ilgili olabilir ve bir kişiyi okuldan çıkıp arkadaş edinmekten kaçınmasına hatta işsiz kalmasına sebep olabilir

Bazı vakalarda, panik ataklar, panik ataktan korktuğu için kişinin agorafobi geliştirebileceği kadar zayıflatıcı hale gelebilir hatta agorafobisi olan bir kişi evini terk etmekten korkabilir.

Bu bozukluğun bazen utangaçlık olduğu düşünülse de,  utangaçlıkla aynı şey değildir. Utanç duyan insanlar sosyal ortamlarda aşırı endişe yaşamazlar ve kaçınma davranışı göstermezler. Buna karşılık, sosyal fobisi olan insanlar, belirli durumlar haricinde çoğu zaman insanlarla ve toplum içerisinde rahat olabilirler. Genellikle sosyal fobiye depresyon veya maddeyi kötüye kullanım da eşlik edebilir.

Sosyal fobiden muzdarip insanlar:

  • Küçük hataları, gerçekten olduklarından daha abartılı görebilirler.
  • Yüzde ve ciltte kızarıklık utanç verici olabilir
  • Bütün gözlerin onların üzerinde olduğunu hissedebilirler.
  • Toplum içerisinde konuşmak, topluluk önüne çıkmak veya otoriteyle konuşmak kaygı vericidir
  • Umumi tuvaletleri kullanmak veya dışarıda yemek yemek oldukça zordur.
  • Telefonda konuşmak kaygılanmalarına sebep olabilir.

 

Hiç kimse, fobilerin korkusu ya da sıklıkla fobilerle birlikte gelen endişelerle hayatını zorlaştırmamalıdır. Fobiler uygun tedaviler ile aşılabilir.

Doğru bir tanı almak ve semptomların başka bir durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için psikiyatr veya psikolog tarafından eksiksiz bir tıbbi ve psikiyatrik değerlendirme yapılmalıdır.

Son olarak, başarıyı yakalamak için psikiyatrik tedaviye ve/veya terapiye uyum sağlamak önemlidir.

Psikoterapi, anksiyete veya panik ataklarını tetikleyen durumlara farklı tepkiler vermek için kişilere yeni beceriler kazandırır. Hastalar ayrıca, düşünme kalıplarının semptomlara nasıl etki ettiğini ve bu semptomları azaltmak veya durdurmak için düşüncelerini nasıl değiştirecekleri hakkında farkındalık kazanırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama