Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

EYVAH ;    ÖĞRENCİMDE    DİKKAT   EKSİKLİĞİ       VAR !

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, temel özellikleri ; aşırı motor aktivite, dikkat süresinin yaşının gereği olan süreden kısa olması ve/ veya dürtüselliktir. Burada sözü edilen aşırı motor aktivite; kıpır, kıpır olma, “düz duvara tırmanma”, yerinde duramama, sandalyede bile otururken bunun 40 şeklini sergileme, sınıfta kalkıp gezinme vb. dikkat süresinin kısa olması ; derslerde dikkatinin çabuk dağılması, sınavlarda dikkatsizce yanlışlar yapması , dürtüsellik; ataklık , düşünemeden anlık hareketler yapma veya konuşmadır. Öyle ki kişi o hareketi neden yapmaması gerektiğini bilir bunu gerekçeleri ile söyleyebilir. Ancak 5 dk sonra bu anlattıklarının tersini yaptığı görülür. Düşünmeden yaptığı bir hareket veya söz sonradan onu pişman edebilir. Ancak tekrarlamasını engellemez. Tüm bu yaşananlar bireyin günlük yaşam ve işlevselliğinde dikkat problemleri, okul başarısında düşme , dersten okuldan uzaklaşma, hak ettiği yere gelememe veya m Yanlış inanışlar;

DEB ilaçlarının uzun süreli kullanımında  bağımlılık ve sağlık sorunlarına yol açma riski vardır……..

 Gerçek;

İlaçların riski en alt seviyededir;  tersine ilaçların kullanılmaması durumunda riskler daha fazladır.  Damar yolu dışında bağımlılık yaptığı tıbben gösterilmemiştir. Oysa ilaç kullanmayanlarda madde kullanımına yatkınlık ve madde kullanım riski daha fazladır. Üstelik DEB ilaçları herhangi bir bozukluk için üzerinde en fazla araştırma yapılan ve her yönü ile tartışılan ilaçlardır.

esleki işlevselliğini olumsuz olarak etkilemektedir.

BEYİN GÖRÜNTÜLEME ÇALIŞMALARI UYARICILARI İŞ BAŞINDA GÖSTERİYOR;

İlaç tedavisinin DEHB belirtileri üzerinde sağladığı olumlu sonuçlar yıllardır yaygın bir şekilde  kabul ediliyor olmasına karşın, son 5-10 yıldır geliştirilen görüntüleme teknikleri, araştırmacıların bu ilaçların hastalar için yararlı olmasını sağlayan mekanizmaları anlamaya başlamalarına olanak sağlamıştır. Nora Volkow ve ark. (2002), uyarıcı ilaçların beyindeki etkilerini doğrudan gözlemlemek için pozitron emisyon tomografisi (PET) kullanarak bir teknoloji geliştirdiler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama