Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Önemli Belirtileri

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocuğunuzun okuldaki başarısını ve ilişkilerini etkileyebilen karmaşık bir zihinsel sağlık sorunudur. DEHB belirtileri kişiden kişiye değişir ve bazen tanımak zordur.
DEHB tanısı için çocuğun çeşitli ölçütlere göre değerlendirilmesi gereklidir.

Dehb tanısı olmayan ve tanısı olan kişilerin beyin görüntüleme bulgularına bakıldığında aralarında ki fark aşağıda ki resimde görülmektedir;

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun 7 Belirtisi (DEHB)

KENDİNE ODAKLI DAVRANIŞ

DEHB’nin ortak bir belirtisi, başkalarının ihtiyaç ve arzularını tanımak için bir yetersizliktir. DEHB olan bir çocuk konuşurken diğer insanlara zarar verebilir. Sınıf etkinlikleri için veya diğer çocuklarla oyun oynarken sıralarını beklemekte zorluk çekebilirler.

DUYGUSAL KARIŞIKLIK

DEHB olan bir çocuk, duyguları kontrol altında tutmakta güçlük çekebilir. Uygunsuz zamanlarda kızgınlık patlaması yapabilirler. Küçük çocuklar hafif öfke duygularına sahip olabilirler.

HASSASLIK

DEHB olan çocuklar sıklıkla oturamazlar. Kalkmaya, koşturmaya, kıpırdanmaya ya da oturmaya zorlandığında sandalyelerinde kıvrılmaya çalışabilirler.

BİTMEMİŞ GÖREVLER

DEHB olan bir çocuk ilginç birçok şey gösterebilir, ancak bunları bitirirken sorunlar yaşayabilir. Örneğin, projelere, işlere ya da ev ödevlerine başlayabilir, ancak bitirmeden önce ilgi alanlarını yakalayabilecek bir sonraki adıma geçebilirler.

ODAKLANMADA ZORLUK

DEHB olan bir çocuk, birileri doğrudan onlarla konuşurken bile, dikkat etmede zorluk çekebilir. Sizi duyduklarını söylerler, ancak söylediklerini tekrarlayamazlar.

HATALAR

DEHB olan çocuklar, bir plan yapmayı veya yürütmeyi gerektiren talimatları izlemekte güçlük çekerler. Bu daha sonra dikkatsiz hatalara neden olabilir, ancak tembellik veya istihbarat eksikliği anlamına gelmez.

HAYALPERESTLER

DEHB olan çocuklar her zaman çılgınca ve yüksek sesli değildir. DEHB’nin başka bir belirtisi, diğer çocuklardan daha sessiz ve daha az katılım göstermektedir. DEHB olan bir çocuk uzaya bakar, hayal kurabilir ve çevrelerindeki olayları görmezden gelebilir.

DÖRT GÖZLE BEKLEMEK

Sırada ne var?

Bütün çocuklar bu davranışlardan bazılarını bir noktada sergileyeceklerdir. Bununla birlikte, çocuğunuz düzenli olarak DEHB belirtileri gösteriyorsa bir sonraki adımları düşünmeye başlamalısınız ve bu davranış, okuldaki başarısını etkiliyor ve akranlarıyla olumsuz etkileşime neden oluyor.

DEHB tedavi edilebilir. Çocuğunuza DEHB tanısı aldıysa, tüm tedavi seçeneklerini gözden geçirin. Ardından, en iyi hareket yolunu belirlemek için bir psikiyatrist veya psikologla görüşme zamanı belirleyebilirsiniz.

KAYNAKLAR:
Legg, T. J., 2016. Attention deficit and hyperactivity.www.healthline.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama