Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dikkatsizlik ve / veya hiperaktivite-dürtüsellik paterni ile işleyen veya gelişmeyi etkileyen bir beyin bozukluğudur.
Dikkatsizlik bir kişinin kalıcılığının olmadığı, odaklanmaya devam edemediği ve dağınık olduğu anlamına gelir.
Hiperaktivite, bir kişinin uygun olmadığı durumlarda da dahil olmak üzere sürekli hareket ettiği anlamına gelir
Dürtüsellik, bir insanın davranışlarını planlamakta, arzu ve isteklerini ertelemede zorlandığı bir durumdur. Dürtüsel kişi kendini durdurma konusunda sorun yaşar ayrıca acele etme potansiyeli yüksektir
Belirti ve Bulgular

Anaokulunda, en yaygın DEHB semptomu hiperaktivitedir.
DEHB yaşayan kişilerde; dürtüsellik daha şiddetlidir, daha sık görülür, okulda veya iş ortamında işlevselliğin kalitesi oldukça düşer.

Dikkatsizlik belirtileri olan insanlar sıklıkla şunları yapabilir:
• Okulda, işyerinde veya diğer etkinlikler sırasında dikkatsiz nedeniyle ayrıntılar gözden kaçırılır ve hata yapma oranı bir hayli yüksektir.
• iletişim, ders dinleme veya uzun okuma da dahil olmak üzere görevlerde veya oyunlarda dikkatin sürdürülmesinde sorunlar yaşanır
• Doğrudan konuşulduğunda dinlemiyor gibi görünme
• Talimatları takip etmede ve iş yerinde, okulda, işlerini ya da görevleri bitirmek ya da görevleri yerine getirmede başarısız olma.
• Materyal ve eşyaları düzenli tutma, zaman yönetimi yapma ve önemli tarihleri, randevuları, hatırlama gibi görevleri ve etkinlikleri organize etmekte sorun yaşama
• Okul çalışması veya ödev gibi sürekli zihinsel çaba gerektiren görevlerden kaçınma veya gençler ve yetişkinler için rapor hazırlamada, form doldurma veya uzun kağıtları incelemede erken sıkılma, zorlanma
• Okul gereçleri, kalemler, kitaplar, araçlar, cüzdanlar, anahtarlar, evraklar, gözlükler ve cep telefonları gibi gerekli olan eşyaları sıklıkla kaybetme

Hiperaktivite ve dürtüsellik semptomları olan kişiler sıklıkla şunları yapar:
• Sınıfta ya da ofiste otururken beklenmedik durumlarda sürekli olarak ayağa kalkma
• Uygun olmayan yerlerde koşma, dolaşmak veya tırmanma. Gençlerde ve yetişkinlerde genellikle huzursuz hissetme
• Oyunları sakinlikle oynamak veya hobileriyle sessizce meşgul olmak mümkün değildir
• Sürekli hareket halinde olma
• Sırasını beklemekte zorluk çekme
• Kesintisiz konuşma
• Başkalarının soru ve cümlelerinin bitmesini beklemeden konuşma
• Konuşmalarda, oyunlarda veya etkinliklerde başkalarını engelleme.
DEHB tanısı, DEHB konusunda uzmanlaşmış bir psikolog ya da psikiyatr gibi lisanslı bir klinik hekimin kapsamlı bir değerlendirmesini gerektirir.. DEHB olan çocukların çoğu ilkokul yıllarında teşhis alıyor. . DEHB’li küçük çocuklarda hiperaktivite dürtüsü en belirgin semptomdur. Bir çocuk ilkokula ulaştığında, dikkatsizlik belirtisi daha belirginleşebilir ve çocuğun akademik olarak mücadele etmesine neden olabilir. Ergenlikte hiperaktivite azalmış gibi görünüyor ve huzursuzluk ya da halsizlik hissi olarak daha sık gösterilebilir, ancak dikkatsizlik ve dürtüsellik kalabilir. DEHB olan birçok ergen de ilişkiler ve antisosyal davranışlarla mücadele etmektedir. Dikkatsizlik, huzursuzluk ve dürtüsellik yetişkinliğe kalıcı olma eğilimindedir.

Tedaviler

DEHB için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, mevcut tedaviler semptomları azaltmaya ve işleyişi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tedavilere ilaç, psikoterapi, eğitim veya öğretim kombinasyon halinde olmalıdır
Birçok kişi için, ADHD ilaçları hiperaktiviteyi ve dürtüsülüğü azaltır ve odaklanma, çalışma ve öğrenme yeteneklerini geliştirir. İlaç da fiziksel koordinasyonu artırabilir. Bazen belirli bir kişi için doğru olanı bulmaya başlamadan önce birkaç farklı ilaç veya doz denenebilir. İlaç kullanan herkes reçeteyi yazan hekim tarafından yakından ve dikkatle izlenmelidir.
Bazı antidepresanlar bazen tek başına ya da DEHB’yi tedavi etmek için kullanılabilir. Antidepresanlar, DEHB semptomlarının tümüne yardımcı olabilir. Bir hastada anksiyete bozukluğu, depresyon ya da başka bir duygudurum bozukluğu varsa, DEHB ilaçları ile kombinasyon halinde antidepresanlar faydalı olabilir.
Doktorlar ve hastalar, en iyi ilaç, doz veya ilaç kombinasyonunu bulmak için birlikte hareket etmelidirler.
Psikoterapi

DEHB’yi tedavi etmek için psikoterapi eklenmesi hastaların ve ailelerinin gündelik sorunlarla daha iyi baş etmesine yardımcı olabilir.
Psikoterapi, kişinin davranışını değiştirmesine yardımcı olmayı amaçlayan psikoterapi türüdür. Görevleri organize etmeye veya okul sorumluluklarını tamamlamaya yardımcı olmak ya da duygusal olarak zor olaylarla çalışmak gibi pratik yardımları içerebilir.
Ebeveynler, öğretmenler ve aile üyeleri aynı zamanda belirli davranışlar için olumlu ya da olumsuz geri bildirim verebilir ve bir kişinin davranışını kontrol etmesine yardımcı olmak için net kurallar, iş listeleri ve diğer yapısal rutinler oluşturmaya yardımcı olabilir. Terapistler ayrıca, çocuklarının oyuncaklarını nasıl paylaşacakları, yardım talep etmeleri veya alaycılıkla nasıl baş edebilecekleri gibi sosyal becerileri öğretebilirler. Yüz ifadelerini ve başkalarının sesinin tonunu okumayı öğrenmek ve uygun şekilde nasıl yanıt vereceğiniz sosyal becerilerin eğitiminin bir parçası olabilir.

Eğitim ve öğretim

DEHB olan çocuklar ve yetişkinler, anne-babalarından, ailelerinden ve öğretmenlerinden tam potansiyellerine erişmek ve başarılı olmak için rehberlik ve anlayışa ihtiyaç duymaktadır. Okul çağındaki çocuklar için, bir çocuğa teşhis konulmadan önce bir aile içinde hayal kırıklığı, suçlama ve öfke oluşmuş olabilir. Ebeveynlerin ve çocukların olumsuz duyguların üstesinden gelmek için özel yardıma ihtiyacı olabilir. Zihinsel sağlık uzmanları, aileleri DEHB hakkında ve bir aileyi nasıl etkilediği konusunda eğitebilir. Ayrıca çocuğa ve ailesine yeni beceriler, tutumlar ve birbirleriyle ilişki kurma yolları geliştirirler.
Ebeveynlik becerileri eğitimi (davranışsal ebeveyn yönetimi eğitimi) ailelere, çocuklarında olumlu davranışları teşvik etmek ve ödüllendirmek için ihtiyaç duydukları becerileri öğretir. Ebeveynlerin bir çocuğun davranışını değiştirmek için bir ödül ve sonuç sistemi nasıl kullanacaklarını öğrenmelerine yardımcı olur. Ebeveynlere, teşvik etmek istedikleri davranışlar için anında ve olumlu geribildirim vermeleri ve vazgeçilmesini istedikleri davranışları görmezden gelmeleri veya yönlendirmeleri öğretilir. Durumları istenen davranışı destekleyecek şekilde yapılandırmayı da öğrenebilirler.
Stres yönetimi teknikleri, çocuklarının davranışlarına sakince tepki verebilmek için, hayal kırıklığına uğrama konusundaki becerilerini arttırarak DEHB olan çocukların ebeveyni yararlanabilir.
Destek grupları, ailelere ve ailelere benzer sorunlar ve endişeler taşıyan diğer insanlarla bağlantı kurmalarında yardımcı olabilir. Gruplar sıklıkla hayal kırıklıklarını ve başarılarını paylaşmak, önerilen uzmanlar ve stratejiler hakkında bilgi alışverişinde bulunmak ve uzmanlarla konuşmak için düzenli olarak toplanırlar.
DEHB İpuçları

Çocuklar için:
Ebeveynler ve öğretmenler, DEHB ile çocuklara organize olmayı ve yönergeleri izlemeye yardımcı olabilir:
• Bir rutin ve bir program içinde tutulması. Uyanma saatinden yatma zamanına kadar her gün aynı rutini koruyun. Ödev, açık havada oyunlar ve etkinlikler için belirli zamanlar oluşturun. Programı, buzdolabında veya mutfaktaki bir ilan tahtasında tutun. Değişiklikleri zamanlamaya olabildiğince önceden yazınız.
• Günlük öğeleri organize etmek. Her şeyin belli bir yeri olsun ve kullanılan her şey işi bitince yerine konulsun. Buna giyim, sırt çantaları ve oyuncaklar dahildir.
• Ödev ve araç gereçler için organizatörler kullanma. Okul malzemeleri ve malzemeleri için düzenleyicileri kullanın. Çocuğunuza ödevlerini yazmanın ve eve gerekli kitapları getirmenin önemini vurgulayın.
• Açık ve tutarlı olmak. DEHB’li çocukların anlayabileceği ve takip edebilecekleri tutarlı kurallara ihtiyacı vardır.
• Kurallara uyulduğunda övgü veya ödüller vermek. DEHB olan çocuklar eleştirileri alır ve bekler. İyi bir davranış arayın ve övgüler.

Yetişkinler için:
Profesyonel bir danışman veya terapist, bir yetişkinin DEHB ile yaşamını, araçlarını kullanarak nasıl organize edeceğini öğrenmesine yardımcı olabilir:
• Rutinleri korumak
• Farklı görevler ve etkinlikler için listeler oluşturma
• Etkinliklerin planlanması için bir takvim kullanma
• Hatırlatma notlarını kullanma
• Anahtarlar, faturalar ve evrak işlerine özel bir yer belirleme
• Büyük görevler küçük adımlara bölerek yönetebilirler , böylece görevin her bir bölümünün tamamlanması bir başarı hissi verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama