Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Depresyon Tedavisi

İnsanlar zaman zaman kendilerini üzüntülü ve mutsuz hissederler. İşinden ayrılmak, sevdiğini kaybetmek veya başarılı olamamak üzüntüye yol açan yaşam olaylarındandır.
Üzüntü normal yaşamın bir parçasıdır. Ancak bu üzüntülü durumun uzaması ve nedensiz ortaya çıkması ruh sağlığı sorunudur ve depresyon olarak tanımlanır. Depresyon duygu düşünce ve davranışı etkiler. Tedavi edilmediği taktirde aylar yıllar bazen de ömür boyu sürebilir.

Depresyon Tedavisi

Çok sayıda depresyon tedavisi mevcuttur. İlaç kullanımı ve psikolojik danışma (psikoterapi) çoğu insan için etkili olan seçeneklerdir.
Depresyon belirtisi gösteren bir çok kişi için teşhis ve tedavi de psikiyatriste ihtiyaç vardır. Psikoterapi için uzman bir psikolog’ a gidilmelidir.
Genellikle depresyon için en etkili olan tedavi; psikoterapi ve ilaç kullanımı olmaktadır.

İlaçlar; depresyon tedavisinde kullanılacak ilaçlar bizzat psikiyatrist tarafından reçete edilmesi gerekir. Aksi takdirde bir psikiyatrist eşliğinde kontrolsüz ilaç kullanımı daha kötü sonuçlar doğurabilir.
Psikoterapi; Psikolojik danışmanlık hizmeti diğer önemli bir depresyon tedavi yöntemidir. Psikoterapi, durumunuz ve ruh sağlığınız hakkında bir psikiyatrist ya da psikolojik sağlık ile ilgilenen başka birisi ile karşılıklı konuşmayı esas alan genel bir terimdir. Psikoterapi aynı zamanda terapi, konuşma terapisi, danışmanlık ya da psikososyal tedavi olarak da bilinir.
Psikoterapi sırasında depresyonun neyden kaynaklandığını öğrenir ve sizdeki depresyonu daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca sağlıksız davranışlar ve düşüncelerde değişiklik yapma, ilişkilerde ve deneyimlerde yeni bakış ve yaklaşım tarzları keşfetme, sorunlarla baş etme ve çözmek için daha iyi yollar bulma ve yaşam için gerçekçi hedefler belirleme gibi faydaları da bulunmaktadır. Psikoterapi hayatınıza mutluluk ve kontrol duygusu kazandırarak umutsuzluk ve öfke gibi depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kriz ya da diğer bazı zor durumlara uyum sağlamada da etkili bir terapidir.
Depresyon için etkili olan bir dizi psikoterapi türü vardır. Bilişsel davranış terapisi, en yaygın olarak kullanılan terapilerden biridir. Bu terapi türü, negatif inanç ve davranışları belirleyerek bunları sağlıklı ve pozitif olanlarla değiştirmeyi hedefler. Bu terapi tamamen sizin düşünceleriniz üzerinde temellenir. Başkalarının duygu ve düşünceleri ile ilgilenmez. Nasıl hissetmeniz ve davranmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olur. Her ne kadar olumsuz bir durumu ya da olayı değiştiremezseniz de düşüncenizi, o olaya yaklaşımınızı ve davranışlarınızı pozitif yönde değiştirebilirsiniz. “Kişilerarası terapi” ve “Psikodinamik psikoterapi” depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan diğer tedavi türleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama