Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN RUHSAL BOZUKLUKLAR

Çocuklar yetişkinler gibi aynı psikolojik bozukluklarla karşı karşıya kalabilir, ancak semptomları farklı olabilir ve bazen farklı şekilde ifade edebilirler. Örneğin, depresyondaki çocuklar genellikle depresif yetişkinlere göre daha fazla irritabilite gösterecek ve daha çok üzüntü göstereceklerdir. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl yardımcı olabileceğinizi bilmeniz gerekebilir.

Çocuklar aşağıdakileri içeren çeşitli ruhsal bozukluklar yaşayabilir:

 • Anksiyete (kaygı) bozuklukları. Obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi ve yaygın anksiyete bozukluğu gibi anksiyete bozukluğu olan çocuklar ani kaygılarını günlük aktivitelerine müdahale eden kalıcı bir sorun olarak görürler.

Bazı endişeler her çocuğun deneyiminin normal bir parçasıdır, çoğu kez bir gelişme aşamasından diğerine                    geçmektedir. Bununla birlikte, endişe veya stres bir çocuğun normal şekilde çalışmasını zorlaştırdığında,                      anksiyete bozukluğu düşünülmelidir.

 • Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB): Bu durum genellikle üç kategorideki belirtileri içerir: dikkat güçlüğü, hiperaktivite ve dürtüsel davranış. DEHB olan bazı çocuklarda bu kategorilerin tümünde semptomlar görülürken, diğerlerinde sadece bir semptom bulunabilir.
 • Otizm spektrum bozukluğu: Otizm spektrumu bozukluğu erken çocuklukta ortaya çıkan ciddi bir gelişimsel bozukluktır – genellikle 3 yaşından önce görülür. Belirtiler ve şiddet değişirse de, Otizm Spektrum bozukluğu çocuğun iletişim kurma ve başkalarıyla etkileşim kurma becerisini tamamen etkiler.
 • Yeme bozuklukları: Yemek yeme bozuklukları – örneğin anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ve aşırı yeme bozukluğu – ciddi, hatta hayatı tehdit eden durumlardır.
 • Duygudurum bozuklukları: Duygudurum bozuklukları depresyon gibi -bir çocuğun birçok insanda yaygın görülen normal ruh hali değişimlerine kıyasla daha şiddetli hüzünlü ruh hali içerisinde hissetmesine neden olabilir.
 • Şizofreni: Bu kronik zihinsel hastalık bir çocuğun gerçeğe (psikoz) dokunmamasına neden olur. Şizofreni çoğunlukla 20’li yaşların sonlarında gençlik döneminde görülür.

 

Çocuklarda ruhsal bozuklukların uyarı işaretleri nelerdir?

 • Ruh hali değişir: Evde veya okulda ilişkilerde sorunlara neden olan en az iki hafta veya şiddetli ruh hali değişiklikleri, üzüntü veya içe kapanma dibi durumlar görülür.
 • Yoğun duygular: Hiçbir sebep olamadığı halde aşırı korku hissi – bazen aşırı kalp çarpıntısı, aşırı heyecan veya hızlı nefes alma – ya da günlük aktivitelere müdahale edebilecek endişeler veya korkular görülür.
 • Davranış değişir: Bunlar, davranış veya kişilikte köklü değişikliklerin yanı sıra tehlikeli veya kontrol dışı davranışları da içerir. Sıkça kavga etmek, ve başkalarına zarar vermek amaçlı davranışların sıkça görülmesi söz konusudur.
 • Konsantrasyon zorluğu: Odaklanmakta veya oturmada zorluk yaşarlar bu iki durum da okulda kötü performansa neden olabilir.
 • Açıklanamayan kilo kaybı: Ani iştah kaybı, sık kusma veya müshil kullanımı yeme bozukluğuna işaret edebilir.
 • Fiziksel belirtiler: Yetişkinlere kıyasla ruhsal bozukluklar çocuklarda üzüntü veya kaygı yerine baş ağrısı ve mide bulantısı şeklinde görülebilir.
 • Fiziksel zarar: Bazen bir ruhsal bozukluk çocuğun kendine zarar vermeksi şeklinde görülebilir. Bu, kasıtlı olarak kendi bedenine zarar verme eylemidir, örneğin kendine kesici araçlarla zarar verebilir. Ruhsal bozukluk içerisinde olan çocuklar da intihar düşünceleri geliştirebilir veya intihara teşebbüs edebilir.
 • Madde bağımlılığı: Bazen duygularıyla baş etmeye çalışmak için uyuşturucu veya alkol kullanımı görülebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama