Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Çocuk Gelişimini Anlamak

Çocuk Gelişimi Nedir?

Çocuk gelişimi terimi bir çocuğun yaşamında büyüyüp değiştiği süreci tanımlar. Gelişim anne ve babamızdan bize aktarılan genlerle belirlenir, ancak aynı zamanda beslenme, yaşam koşulları ve yaşamın her evresindeki deneyimlerin tümünden oluşan çevresel etmenlerle de etkilenir.

Çocuk gelişimini anlamanın anahtarı ‘bütüncül’ bir bakış açısını benimsemektir. Çocuk gelişimini bütüncül bir bakış açısını benimsemektir. Çocuk gelişimini bütüncül bir insan olarak görebilmemizi sağlar. Küçücük bir bebeğin bile bir birey olduğunu unutmamak gerekir. İnsan fiziksel olarak büyüyüp gelişir, ama en başından itibaren hayata tam bir insan olarak başlarlar. Bir çocuğun gelişiminin çeşitli yönlerini birbirinden ayrı, yalıtılmış yollar olarak ele alırsak çocuğu  tam bir insan olarak değil, bir arada bulunan bir dizi özellik olarak algılarız. Diğer yandan bazen çocuğun gelişimindeki belirli bir alan üzerinde odaklanmak her şeyin iyi gidip gitmediğini kontrol etmek, ilerlemesini kutlamak, bir sonraki gelişim ya da öğrenim basamağına nasıl yardımcı olacağımıza bakmak ya da gerektiğinde özel yardım sağlamak açısından yararlı olabilir. Ancak gelişimin bir yönü üzerinde odaklandığımızda bile bütün bir insana baktığımızı unutmamalıyız. Bir insanın fiziksel bedeni, düşünceleri ve fikirleri, duyguları ve ilişkileri vardır. Bunların hepsi aynı zamanda gelişir ve işlev görür. Çocuğu bu şekilde bir bütün olarak düşündüğümüzde bütüncül bir yaklaşımda bulunmuş oluruz.

Gelişimi anlayabilmek ve yorumlayabilmek için bu ilkelerin dikkate alınması gerekir. Bu ilkeler şu şekilde sıralanabilir:
– Gelişim, biyolojik faktörlerden ve çevreden etkilenir.
– Gelişimde bireysel farklılıklar vardır.
– Gelişimde kritik dönemler vardır.
– Gelişimde bir sıra vardır.
* Gelişim baştan ayağa doğrudur.
* Gelişim içten dışa doğrudur.
* Gelişim genelden özele doğrudur.
– Gelişimde çevresel faktörlerin etkisi, gelişimin hızlı olduğu zaman çok; yavaş olduğu zaman ise azdır.
– Gelişim, nöbetleşerek devam eder ve bir alandaki gelişimin hızı her yaşta aynı değildir.
– Gelişim, süreklidir ve belli aşamalardan geçerek gerçekleşir.
– Gelişim, bir bütündür ve gelişim alanları birbiri ile etkileşim hâlindedir.
– Gelişim, genellikle başladığı hızda devam eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama