Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Çocuğum Okula Hazır mı?

Çocuğumun okula hazır olup olmadığını anlamanız için size bazı sorular hazırladık. Bu soruları kendinize sorup, cevap ararken; size çocuğunuzla yapabileceğiniz yeni aktiviteler üretmenizi sağlamayı umuyoruz.

Çocuğumu okula hazırlamaya nasıl yardımcı olabilirim?
Çocuğum ne zaman okula gitmeli?
Çocuğum tam bir gün okula giderse zorlanır mı?
Başka seçeneklerim var mı?
Çocuğumun okula hazır olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

1) Kalem tutabilir mi? Makasla kesilsin mi? Bu motor becerileri, yazı yazmaya başladığında ve okul etkinlikleri yaparken gerekli olacaktır. Okulda, çocuğunuzun bu becerilere sahip olması kolay öğrenmesine yardımcı olacaktır, aksi taktirde çocuğunuz destek almalıdır.
2) Kitaplarla ilgileniyor mu? Kitapların fotoğraflarına bakarak bir hikaye anlatmaya çalışıyor ya da bir kitabı “okuyormuş gibi” yapıyor mu? Bu, okunmayı öğrenmeye başlamaya hazır olup olmadığını gösteriyor.
3) Yeni şeyler öğrenmek için meraklı ve istekli mü? Bir yabancıdan çekinip soru sormaması, merakının önüne geçiyor mu?
4) Diğer çocuklarla iyi geçiniyor mu?Akranlarıyla nasıl iletişim kuracağını biliyor mu? Bütün gün diğer çocuklarla etkileşim halindeler mi?
5) Bir grubun üyeleri olarak başkalarıyla birlikte çalışabilir mi? Uzlaşmayı öğrenmişse, bu duygusal olarak geliştiğine bir işarettir.
Çocuğumu okula hazırlamaya nasıl yardımcı olabilirim?
Çocuğunuzun okula hazır olmasına yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz çok şey var.
• Çocuğunuzun sosyal becerilerinden endişeleniyorsanız, sabit bir oyun zamanı oluşturun. Unutmayın ki çocuğunuz anaokulundaysa bir takım oyun arkadaşları ile muhtemelen aynı okula gideceklerdir. Onu organize etkinliklere veya kulüplere götürebilirsiniz.(spor, resim, sanat, jimnastik aktiviteleri gibi)

• Evde basit işleri yaptırın. Eğer talimatları dinlemeyeceğini düşünüyorsanız, söylediklerinizi takip ettiği bir oyun oynamalıdır. Örneğin, suyu kırmızı fincandan mavi fincana boşaltabilir veya tohum ekmeye yardımcı olabilir. Onun öğrenmesi için sabırlı olmaya çalışın. Onun yaşında ki bir çocukla etkinlik yaparken acele etmemelisiniz.
Ebeveyn olarak çocuğunuzun beş yaşından itibaren tam zamanlı eğitim alması gerekir. Okula başlamadan önce okula hazırlamak sizin elinizde. Çoğu ebeveyn çocuğunu okula gönderir, unutmayın ki bunun yanı sıra çocuğunuzu evde eğitme hakkına sahipsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama