Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Cinsel Gelişimde Hangi Yaşta Hangi Bilgi?

Hangi Yaşta Hangi Bilgi?

1-3 yaş çocuğu bedenine dokunmaktan hoşlanır. Buna karşı aşırı tepki göstermek, ayıp ya da günah gibi sözlerle yaklaşmak doğru değildir. Bedeni ya da karşı cinsin bedeni hakkında sorular sorarsa beden parçalarının isimlerini söylemekten çekinmemek gerekir. Neden kendi bedeni ile karşı cinsin bedeni arasında farklılıklar olduğunu merak etmesi ve sorması doğaldır. Bu durumda çocuğa yaşına uygun resimlerle çizerek anlatmak ve insanların bedenlerinin bazı bölümlerinin özel olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Bu dönemde çocuğa dokunmaktan kaçınılmamalıdır. Bu ileride ilişkilerinin sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

3-5 yaş çocuğuna soru sorarsa, çocuğun bir tohum olarak anne karnında özel bir yerde oluştuğu ve babanın da bu tohumun yerleşmesi ve büyümesine yardımcı olduğu konusunda bilgi vermek yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu dönem çocuğun kendi cinsiyetine ait rolleri benimsemeye başladığı bir dönem olduğu için evde kendi cinsiyetinden olan ebeveyn ile sağlıklı ilişkide olması da önemlidir. Yine bu dönemde kız çocukların annenin eşyalarını (giysi, makyaj malzemesi) kullanmaya meraklı olması, erkek çocuğun babayı taklit etmesi (örn; traş olmayan çalışmak) da doğaldır.

Okul çağından itibaren çocuğa bazı bilgilendirmelerde bulunmaya da dikkat etmelidir. Özellikle televizyon, yazılı basın, kitaplar ve web siteleri normal-anormal kavramının değişmesine neden olmuştur. Bu nedenle çocuklar zaman zaman cinsellikle ilgili onları etkileyebilecek ya da ürkütecek yazı ve resimlere rastlayabilir ya da günlük yaşamlarında karşılaşabilirler. Bu nedenle çocuğu ürkütmeden taciz gibi konularda bilgilendirmeye de konuşmalarda yer vermelidir. Ayrıca televizyonda görmesini istemeyeceğiniz bir sahne ile karşılaştığında panik içinde televizyonu kapatmak da doğru değildir. Çocuğa bazen televizyon ya da internette rastlayacağı görüntülerin abartılı olduğunu da anlatmak gerekir. Aksi takdirde çocuk gelecekte ilişki konusunda korkular yaşayabilir.

Hatırlanması gereken en önemli nokta sizin tavırlarınızın ve fikirlerinizin çocuğun cinsel gelişimini oluşturacağı ve etkileyeceğidir. Şayet çocuğun sağlıklı bir cinsellik yaşamasını istiyorsak kendi cinselliğimizi ve bu konudaki yargılarımızı gözden geçirmemiz gerekecektir.

 

Çocuğa Cinsel Eğitim Vermek Neden Gereklidir?

  • Çocuğun kendi bedenini tanımasını sağlar.
  • Çocuğun karşı cinsin bedenini tanımasını sağlar.
  • Kendi bedenini ve karşı cinsinkini doğru tanıyan çocuğun ileride kendi cinsiyeti ve karşı cins ile ilişkileri daha sağlıklı olur.
  • Karşı cins ile ilişkilerinde denge olur.
  • Kendi bedenine ait sorumlukları yerine getirmeyi öğrenir. (bedeninin bakımı, sağlık ile ilgili konulara duyarlılık)
  • Başkalarından edineceği yanlış bilgiler nedeniyle cinsel yaşantısında sorun yaşamaktan, kendi bedeni ile ilgili kaygılardan korunur.

Cinsel taciz gibi kaygı verici durumlardan korunmasını sağlar.[

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama