Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Bize Gelen Sorular

Merhabalar,

Benim 11 yasinda bir erkek yegenim var boyu 1.35m ve kilosu 21.5kg. Maalesef kilosu artmiyor, kendisi yemek yemeyi sevmiyor, sevdigi sey bile olsa bazen yemeyerek anne ve babasina yaptirmak istedigi seyleri yaptiriyor. Onlarda ac kalmasin diye her seferinde onun bu isteklerini yerine getiriyorlar. Babasi cocuklariyla pek ilgilenmiyor, genelde is sonrasi eve geldiginde odasina gidip kitap okuyor, yemek saati sofraya gelip yemek yiyip ardindan televizyon seyrediyor. Okul, ders, spor, eglence, yemek gibi konularin onu ilgilendirmedigini dusunuyor. (Dusununce once babasinin bir psikiyatrise ihtiyaci var demek geliyor icimden)

Anneside is sonrasi eve dondugunde yorgun halde yeterki biraz olsun yesin diye onun her istegini yerine getiriyor.

Annesi degisik doktorlara goturup extensive investigation yaptirmis daha once, ben de o sonuclarla Ingiltere’de bir cocuk doktoruna gittim bugun. Kendisi Can’i inceledi ve gelisiminin cok geri kalmis oldugu konusunda bana katildi. Yapilan testlerde hemen her sey normal gorunuyor, belki biraz demir eksikligi olabilir. Oneri olarakta onu Istanbul’a dondugunde cocuk psikiyatrisi ile beraber cocuk diyetisyenine goturmemizi soyledi. Psikiyatris ve diyetisyen birlikte calisarak ona bir program hazirlarlar ve bu program 6 ay 1 yil takip edilebilir dedi. Ama hem psikiyatris hem de diyetisyen yeme sorunu olan cocuklarla daha once calismis kisiler olsun dedi. Kesinlikle adult yani yetiskenlerle calisan diyetisyen olmayacak, cocuklar konusunda calismis biri olacak dedi.

Ben sizin listenizde bunu gormedim ama yazip sormak istedim, belki eger sizin konu alaniniz degilse bize tavsiye edebileceginiz bir arkadasiniz olabilir. Kardesim ve ailesi Umraniye Cekmekoy’de oturuyor. Ona baglanti kurabiliecegi bir kac doctor bulmak istiyorum cunku bunu daha fazla geciktirmeden ve yegenim ergenlik cagina girmeden halletmeleri lazim. Onlar bazen bu konularda daha rahat davraniyorlar, bu yuzden ben baslatmak istiyorum, cunku sonucta zarar gorecek olan yegenim.

Burdaki cocuk doktoru behavioural issue dedi, yegenim maalesef yemek olayini silah olarak kullanip anne ve babayi esir aliyor ve isteklerini yaptiriyor. Yemek yerken yavas ve oyalanarak yiyor, catal bicak kullanmayi bilmiyor, ona bunlar oyun gibi geliyor, resmen bazen dalga geciyor. Cok zeki bir cocuk – zekasal gelisiminde bir problem yok ama artik ona bir yon verilmesi ve bir duzen oturtulmasi lazim.

Bana yardim edebilir misiniz?

Saygilar
E…..

 

Merhaba,
Yeğeninizde gerçekten zor bir klinik tablo var. Anlattığınız şeyler çocukluk çağı yeme bozuklukları başlığı altında incelenir yeme davranışı bozukluğudur. Köklerini de 0-1 yaş arasındaki dönemde yaşanan çözümlenmemiş çatışmalardan alır. Primer bakım verenle çocuk arasındaki ilişki sorununa dayanır. Adı yeme bozukluğu olsa da tedavi yazdığım esaslara dayanarak temellendirilir. Anne çocuk (Primary care giver) ilişkisinin tedavisi esastır. Sadece çocukla değil bakım veren/ler ile ilişki ve tutum çalışılır. İngiltere deki doktor 6 ay 1 sene demiş. Çok doğru. Bazı kronikleşmiş olgularda daha uzun bile sürebilir.
Aile ve çevresel etmenler de tedaviye dahil edilmelidir. Yani sadece anne çocuk değil babanın ve evde yaşayan başkalarının da ilişki stilleri ve ilişkideki tutumları çalışılmalıdır.
Fark ettiğiniz gibi kimi davranışları ilişkideki bir şeylere tepki olarak kimisi de bir attitude ( alışkanlık gibi / tarz) haline gelmiş olabilir. Altta yatan kaygı depresyon ve benlik algısı kusurları psikolojik testlerde saptanarak, anne ve babanın ebeveynlik stilleri gözden geçirilmelidir. Çocuğunun attachment (bağlanma süreçleri) insan ilişkilerindeki bu stillerine neden olur. Tüm bunların değerlendirilmesi ile bir tedavi planı oluşturulmalıdır.
Diyetisyen konusuna gelince ; elbette tedavi ekibinde bulunmalıdır. Ancak diyetisyeni hemen devreye sokmak her zaman doğru olmayabilir. Doğal beslenme alışkanlıkları ile devam ederken yavaş yavaş devreye sokulmalı düşüncesindeyim. Çünkü çocuğun yeme reddi bir silahı ve inatlaşma materyali. Dayatma gibi bir diyetisyen karşısına çıkartıldığında bu inatlaşma ve zıtlaşma psikolojik tedavideki en önemli esas olan “ben senin yanındayım” prensibi/mesajını “ben senin ne yapman gerektiğine karar veren/karşındayım” haline döndürür. Bu da tedaviyi başlamadan sabote eder. O nedenle derece derece işe dahil edilmelidir.
Pek çok yeme bozukluğu tedavisinde çatışma çözümlendikçe semptom (belirti) kaybolur. Unutmayın ki her semptom aslında bireyin bir tür savunması yani silahıdır. Doğrudan onu elinden almak altta yatan çatışmasına ulaşmamızı engeller.
Geldiğinizde yardımcı olmayı elbette isterim. Bizim enstitümüzde gerekli müdahaleleri yapacak ekibimiz vardır. Sevgi ve saygı ile
Y. Doç. Dr. Nüket İŞİTEN
Çocuk , Ergen ve Yetişkin Psikiyatrileri Uzmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama