Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk, manik depresif hastalık olarak da bilinir; ruh hali, enerji, aktivite seviyelerinde olağan dışı değişimlere ve günlük görevleri yerine getirme yeteneğine neden olan bir beyin bozukluğudur.. Toplumda bu hastalıktan etkilenme %1.3 – 1.7 kadardır (1).

İki temel bipolar bozukluk tipi vardır; Hepsi ruh hali, enerji ve aktivite düzeylerinde açık değişiklikler içerir. Bu ruh halleri, son derece “yukarı”, “harekete geçirilen” ve enerjik davranışlardan (manik dönem olarak da bilinir) çok üzücü “aşağı” veya umutsuz dönemlere (depresif dönemler olarak bilinir) kadar değişir. Az şiddetli manik dönemler hipomanik ataklar olarak bilinir.
Belirti ve bulgular
İki kutuplu bozukluğu olan insanlar alışılmadık ölçüde yoğun duygulara, uyku düzeninde ve aktivite düzeylerinde değişikliklere ve alışılmadık davranışlara maruz kalmaktadır. Bu farklı dönemlere “ruh hali” adı verilir. Duygudurum dönemleri, kişi için tipik olan ruh hallerinden ve davranışlarından belirgin derecede farklıdır. Enerji, aktivite ve uykudaki aşırı değişimler duygudurum bölümleriyle birlikte hareket eder.

Manik dönem geçirenler şunları yapabilir:
Çok “yukarı”, “yüksek” veya beğenilen hissedin
Çok enerjiniz olsun
Etkinlik düzeylerini yükseltti
“Sıçrayan” veya “kablolu”
Uyku sorununuz var
Her zamankinden daha aktif ol
Bir sürü farklı şey hakkında gerçekten hızlı konuşun
Çalkantılı, sinirli veya “temassız” olun
Düşüncelerinin çok hızlı gittiğini hissediyorum
Bir kerede çok şey yapabileceklerini düşünün
Riskli şeyler yapın, çok para harcamak ya da pervasızca seks yapmak gibi

Depresif bir olay geçiren insanlar şunları yapabilir:
Çok üzgün, aşağı, boş veya umutsuz hissedin
Çok az enerjiniz olsun
Etkinlik düzeylerinde azalma var
Uyku sorununuz var, çok az ya da çok uyuyabilirler.
Hiçbir şeyden zevk alamayacakları gibi hissedin
Endişeli ve boş hissedin
Konsantre olmakta zorlanın
Şeyleri çok unut
Çok fazla veya az yiyin
Yorgun veya “yavaşlatılmış” hissedin
Ölüm veya intihar hakkında düşünür
Bazen duygudurum döneminde manik ve depresif belirti semptomları bulunur. Buna, karışık özelliklere sahip bir bölüm denir. Karışık özelliklere sahip bir bölüm yaşayan insanlar çok üzgün, boş veya umutsuz hissedebilirler; aynı zamanda kendilerini son derece enerjik hissedebilirler.
Bipolar bozukluk, ruh hali değişiklikleri daha az olduğunda bile ortaya çıkabilir. Örneğin, bipolar bozukluğu olan bazı insanlar hipomaniyi, daha az şiddetli bir manya şeklinde yaşar. Hipomanik bir dönem boyunca, bir kişi çok iyi hissedebilir, çok üretken olmakta ve iyi çalışmaktadır. Kişi bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmeyebilir; ancak aile ve arkadaşlar ruh hali değişikliklerini ve / veya aktivite düzeyindeki değişiklikleri olası iki kutuplu bozukluk olarak bilebilir. Uygun tedavi olmadan, hipomanili insanlar şiddetli mani veya depresyona neden olabilir.
Teşhis
Doğru teşhis ve tedavi, bipolar bozukluğu olan insanlara sağlıklı ve verimli yaşamlar sağlar. Bir psikiyatri ve psikoloji uzmanı ile konuşmak, bipolar bozukluğu olabileceğini düşünen herkes için ilk adımdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama