Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

BİPOLAR BOZUKLUK

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk ruh hali ve enerjide aşırı yüksek ve aşırı düşük seviyelerle karakterize olan bir zihinsel sağlık bozukluğudur. Herkes hayatında ve duygu durumunda iniş ve kalkış yaşarken, bipolar bozukta yaşanan ciddi değişimler kişinin yaşamı üzerinde ciddi bir etkisi olabilir.

Genellikle ergenlik çağında veya yetişkinlikte başlar ve yaşam boyunca devam eder. Genellikle bir hastalık olarak düşünülmez.

Bipolar bozukluğu olan kişiler, eşleri, aile üyeleri, arkadaşları ve işverenler için oldukça problem yaşarlar. İki kutuplu bozukluğu olan bireyler başarılı ilişkiler ve anlamlı işler yapabilirler. İlaç tedavisi, terapi, sağlıklı yaşam tarzı ve destek kombinasyonu, insanların çoğunun üretken olmalarına ve işlevsel hayatlarına geri dönmesine yardımcı olur.

Bipolar Bozukluğun Nedeni?

Sinir hücreleri arasındaki haberciler gibi işlev gören beyin gelişimi, yapısı ve kimyasalları olan nörotransmitterlerin bipolar bozukluğun gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluğu anlamak ve teşhis etmek genellikle zordur. Bir kişinin yüksek seviyede enerjiye, gerçekçi olmayan düşünceler veya fikirlere, dürtüsel veya umursamaz davranışa neden olur. Bu belirtiler bir kişinin kendisini iyi hissettirebilir ve bu da sorunun inkar edilmesine neden olabilir.

İki uçlu bozukluğun zor teşhis edilmesinin bir başka nedeni, semptomlarının başka hastalıkların bir parçası olduğu veya maddeyi kötüye kullanımı, okul başarısızlığı veya iş yerindeki sorun gibi diğer sorunlara atıf yapmış olabileceğidir.

Bipolar bozukluğun belirtileri iki kategoriye ayrılır: mani ve depresyon

MANİ

 • Bipolar bozukluk Tedavi edilmezse üç ay sürebilen mani belirtileri şunları içerir:
 • Aşırı enerji, aktivite, huzursuzluk, yarış düşüncesi ve hızlı konuşma (“basınçlı konuşma” da denir).
 • Aşırı “yüksek” veya öforik (coşkulu) duygular – kişi kendisini sanki “dünyanın tepesinde” hissedebilir.
 • Kolaylıkla dikkatin  dağıtılmış olması.
 • Uyku gereksinimi azalır – birey yorulmadan, çok az veya hiç uyku uyumadan günlerini geçirebilir.
 • Kişinin yetenek ve güçlerinde gerçekçi olmayan inançlar – abartılmış kendine güven veya yanılmış iyimserlik hissi yaşayabilir.
 • Alışılmadık cinsel dürtü veya uyuşturucu kötüye kullanımı (özellikle kokain, alkol veya uyku ilacı).
 • Kışkırtıcı, müdahaleci veya agresif davranış
 • Psikoz belirtileri

DEPRESYON

Bir depresyon atağı, manik, hipomanik veya normal bir ruh halinden önce veya sonra gelebilir. Semptomlar şunları içerir:

 • Sürekli üzgün, endişeli veya boşlukta hissedilen bir ruh hali.
 • Sabahın erken saatlerinde uyanma gibi uykudaki değişiklikler, çok fazla veya çok az uyuma hali
 • İştah azalması ve kilo kaybı veya iştah artışı, aşırı kilo alma.
 • Aşırı sinirlilik veya huzursuzluk
 • Odaklanma, hatırlama veya karar verme güçlüğü. Bunlar, bir kişinin iş, okul ya da diğer yaşam yükümlülüklerini yerine getirme yetisini genellikle etkiler.
 • Yorgunluk veya enerji kaybı.
 • Tedaviye cevap vermeyen kalıcı fiziksel belirtiler, örneğin kronik ağrı veya sindirim sorunları (mide bulantısı veya diyare gibi).
 • Suçlu, umutsuz veya değersiz hissetmek.
 • İntihar girişimleri de dahil olmak üzere ölüm veya intihar düşünceleri.

Bipolar Bozukluklara Yönelik Tedaviler Nelerdir?

İlaç tedavisi, terapi, yaşam tarzı değişiklikleri ve aileden, arkadaşlardan ve akranlardan gelen destek, bipolar bozukluğu olan bireylerin ruh hallerini stabilize etmelerine ve istedikleri hayatları yaşatmalarına yardımcı olur. Bir kişi için en iyi sonuç veren tedavi planını bulmak iyileşme için kritik önem taşır.

İlaçlar: İki uçlu bozukluğun tedavisinde kullanılan yaygın ilaçlar lityum, antikonvulsanlar ve duygudurum düzenleyicidir. Kullanılan diğer ilaçlar antipsikotikler, benzodiazepinler ve beta blokerlerdir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi, bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar hafif ila ciddi yan etkilere neden olabilir; bu nedenle, nasıl hissettiğiniz konusunda doktorlarınızla konuşmanız önemlidir.

Psikoterapi: Bipolar bozuklukta hem grup hem de bireysel terapi yararlı olabilir. Kullanılan yaygın terapi türleri Bilişsel Davranış Terapisi (CBT), Diyalektik Davranış Terapisi (DBT) ve aile odaklı terapilerdir.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Sağlıklı yaşam biçimleri değişiklikleri, iyileşmenin önemli bir parçası olabilir. Buna şunlar dahildir: düzenli bir uyku programına uyma; alkol, kafein ve benzeri maddelerin tüketiminin azaltılması; ve düzenli olarak egzersiz yapılması.

Destek: Destek ve kendi kendine yardım grupları, baş etme becerileri öğrenmek, kabullenilmek ve sosyal yalıtımdan kaçınmak için çok değerli kaynaklardır. Kişisel destek gruplarına ve psikososyal rehabilitasyon programları ile ek destek sağlanabilir.

Arkadaş ve aile, teşvik etmek ve sevdiklerinizi nasıl destekleyeceklerini daha iyi anlamak için destek gruplarına da katılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama