Cemil Topuzlu Caddesi Funda Çıkmazı Sok. Akis Apartmanı No: 11/2 Caddebostan Kadıköy İstanbul
0 216 411 00 55 - 0 530 011 32 34 isiten34@gmail.com

Alkol ve Madde Bağımlılığı

Türkiye’de ve dünyada hızla tütün, alkol ve uyuşturucu madde alım oranları artmakta, maddeye başlama yaşları gittikçe düşmektedir. Bağımlılık ciddi bir hastalıktır. Bağımlılığa ilişkin beyinde birçok nörokimyasal, nörofizyolojik değişimler saptanmıştır. Bağımlılık tedavisi, belirli şemaları ve ilkeleri içeren kapsamlı bir protokol ile sağlanabilir. Bağımlı kişiler bağımlılığın bir hastalık olduğunu kabul eder ve hastalıklarda uyulması gereken kurallar olduğunu bilirlerse tedaviye uyumları artmaktadır.

Bağımlılığın Nedenleri Nelerdir?

Bağımlılık kişilerde psikolojik, sosyal ve nörobiyolojik faktörler sebebiyle görülebilir. Kişinin madde kullanımına ilk olarak sosyal çevresinin etkisiyle, merak duygusu ile ve yeni şeyler deneme arzusu ile başlaması mümkün olmaktadır. Ayrıca, kişilerin daha sonra ki dönemde kullandığı maddelerin türü ve bağımlılık yapan maddenin kullanımına yönelik motivasyonu etkileyebilen biyolojik ve psikolojik faktörler söz konusu olmaktadır(1).

Kişilerin madde kullanımına yönelik bağımlılık geliştirmesinin arkasında ebeveyn alkol ve madde kullanımı, ebeveyn tutumu, arkadaş çevresinde alkol madde kullanımı gibi faktörler yer almaktadır.

Özellikle ergenlik döneminde akran baskısı ve baskıcı ebeveyn tutumunun ergen bireylerde risk içeren davranışlara bir duygu yönetim aracı olarak kullanıldığı savunulmuştur (2).

Bağımlılık mutlaka tedavi gerektirir. Bireyin tek başına mücadele edeceği bir durum değildir.

Kaynaklar:

  1. Altıntoprak E. T., Akgür, S. T., Yüncü, Z. T., Sertöz, Ö. T., Coşkunol, H. T. (2008). Kadınlarda alkol kullanımı ve buna bağlı sorunlar. Türk Psikiyatri Dergisi, 19 (2), 197.
  2. Demirsoy, A. (1999). Depresyon şikayetleri ile hastaneye başvurup akut psikiyatrik tedavi için yatırılan hastalarda alkol ve madde kullanımı. İstanbul : İstanbul.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU AL

Randevu Formu

 

Doğrulama